Den bezpečnějšího Internetu se sdružením CESNET

Praha 2. února 2018. Tradičním seminářem o provozu a bezpečnosti sítí, služeb a internetových aplikací přispěje sdružení CESNET k mezinárodnímu Dni bezpečnějšího Internetu, který letos připadá na úterý 6. února. Právě na tento den přichystal CESNET celodenní sérii přednášek na aktuální témata z oblasti kybernetické bezpečnosti. Akce proběhne od 9.30 do 17 hodin v posluchárně číslo 256 Fakulty strojní ČVUT v pražských Dejvicích.

Odborníci sdružení se budou věnovat otázkám, se kterými se v posledních měsících setkali při správě národní e‑infrastruktury CESNET. Seminář čerpá ze zkušeností získaných z provozu e‑infrastruktury i z provozu specializovaných jednotek – bezpečnostního týmu CESNET-CERTS, Forenzní laboratoře FLAB a NOC (síťového operačního centra) sdružení CESNET.

Hlavním bodem programu bude prezentace z dílny Forenzní laboratoře CESNET Tenká červená linie aka Hacking show 2. Půjde o živou ukázku síťového útoku na virtuální firmu s cílem získat citlivá data kompromitací privilegovaných uživatelských účtů v prostředí OS Windows a Linux. Ukázka je inspirována reálnými poznatky z penetračních testů provedených Forenzní laboratoří CESNET.

Jedním z dalších témat bude i legislativa, konkrétně povinnosti, které klade na instituce působící v oblasti IT a on-line prostředí. Seminář je určen všem, kdo zodpovídají za provoz a rozvoj počítačových sítí i služeb a jejich zabezpečení, tedy správcům, administrátorům a členům bezpečnostních týmů, ale obecně každému, koho oblast správy sítí, služeb a bezpečnosti Internetu zajímá.

Podrobný program semináře: https://www.cesnet.cz/akce/bss18/

Více o Dni bezpečnějšího Internetu: https://www.saferinternetday.org/

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci. Sdružení CESNET klade velký důraz na problematiku bezpečnosti provozu sítí, služeb a ochrany uživatelů.

Poslední změna: 2.2.2018