CESNET zaujal v Denveru medicínským 4K přenosem

Denver, Praha 10. 4. 2014. Hosté prestižní mezinárodní konference Internet2 2014 Global Summit mohli včera v americkém Denveru sledovat přenos operace nádoru v ledvině, která proběhla pod vedením primáře MUDr. Jana Schramla v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Video ve formátu 4K zajistila Masarykova nemocnice, přenos do Denveru sdružení CESNET.

Přenos se uskutečnil v rámci odborné sekce věnované moderním telekomunikačním metodám aplikovaným v medicíně 8K 4K NREN Surgeries Worldwide. Sven Ubik a Jiří Navrátil ze sdružení CESNET v ní přítomné seznámili s prací, kterou v této oblasti CESNET již léta úspěšně prezentuje na domácím i mezinárodním poli.

Přenos byl proveden pomocí zařízení 4K Gateway vyvinutým sdružením CESNET (www.4kgateway.com). Pro komunikaci byla využita síť e-infrastruktury CESNET, evropská akademická síť Géant a síť Internet2 propojující akademická pracoviště v USA. Kromě přenosu z České republiky realizovanému sdružením CESNET mohli účastníci sledovat i další přenos z Brazílie.

Konference Internet2 2014 Global Summit je jednou z největších akcí oboru, pořádaných v letošním roce. Do Denveru na ni dorazilo téměř 900 hostů z celého světa, kteří během celého týdne mohou sledovat vystoupení předních odborníků na širokou oblast problémů z oblasti internetových inovací, aplikací, bezpečnosti a vytváření nových partnerství

Sdružení CESNET se dlouhodobě věnuje vývoji aplikací pro přenos multimediálního obsahu ve vysokém rozlišení a v oblasti zajišťování on-line přenosů chirurgických výkonů patří ke světové špičce. Svou práci v tomto oboru pravidelně prezentuje na významných odborných fórech a spolupracuje s předními lékařskými pracovišti na celém světě. V České republice kooperuje s řadou nemocnic a umožňuje jim prezentovat výsledky práce na Internetu.

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci. Sdružení pracuje i na využití vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak asynchronně formou streamingu.

Tisková zpráva, 10. dubna 2014

Poslední změna: 10.4.2014