CESNET úspěšně završil první fázi projektu 8KSVIP

Praha 23. ledna 2017. Sdružení CESNET ve spolupráci s partnerem, společností AV MEDIA, a.s., úspěšně zakončilo první fázi mezinárodního projektu 8KSVIP (8K Studio Over IP), podpořeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci programu Eurostars.

Cílem projektu je vytvořit programové bloky pro obvody FPGA (Field Programmable Gate Array neboli programovatelná hradlová pole), které slouží k ekonomickému propojení sítí a obrazových rozhraní typu SDI pro zařízení s rozlišením 8K (UHD-2).

Projekt rovněž přispěje ke standardizaci v této oblasti prostřednictvím příslušných institucí Video Services Forum (VSF) a Society of Motion Picture & Television Engineers (SMPTE), vytvoří funkční vzorek a demonstruje jeho použití v reálné situaci. Výsledky projektu umožní vývoj produktů pro 8K video ve vysoké kvalitě obrazu a s nízkým zpožděním s využitím implementací kodeků typu JPEG 2000 a TICO.

Návrh projektu, který započal v červnu 2016, byl vyhodnocen jako třetí nejlepší z téměř tří set, které byly posuzovány v dané výzvě programu Eurostars. V roce 2016 se sdružení CESNET podílelo na specifikaci požadavků a návrhu architektury systému. Letos 25. ledna se v Praze uskuteční pracovní schůzka projektu 8KSVIP, na níž bude projednána další fáze řešení stanovených cílů.

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci.

Poslední změna: 14.11.2017