CESNET uspěl v soutěži Nejlepší spolupráce roku

Praha 29. dubna 2016. Projekt Distribuovaný systém pro komplexní monitorování vysokorychlostních sítí, na němž se významně podílelo sdružení CESNET, se umístil na druhém místě v soutěži Nejlepší spolupráce roku. Její výsledky byly oznámeny v Praze na včerejším slavnostním předání cen, kterého se zúčastnil ministr průmyslu a obchodu České republiky Jan Mládek.

Cílem soutěže bylo zvýšit povědomí o významu spolupráce vysokých škol a výzkumných organizací se soukromým sektorem a o praktických dopadech transferu výzkumných poznatků do praxe. Pořádaly ji Sdružení pro zahraniční investice a Americká obchodní komora v ČR.

Ukončený projekt Distribuovaný systém pro komplexní monitorování vysokorychlostních sítí byl realizován v rámci projektu Technologické agentury ČR Alfa. Pracovali na něm odborníci sdružení CESNET ve spolupráci se společností INVEA-TECH, respektive s jejím FPGA oddělením, které dnes funguje jako samostatná společnost Netcope Technologies. Za CESNET převzal ocenění výzkumník a vedoucí oddělení Jan Kořenek a za Netcope Technologies technický ředitel Petr Kaštovský.

Výsledkem spolupráce obou firem je soubor nástrojů vhodných k sestavení monitorovacího systému přizpůsobitelného velikosti a charakteru konkrétní sítě. Jedná se o unikátní technologii pro bezpečnostní monitorování 100Gb sítí. Velký ohlas vzbudila zejména karta COMBO-100G, která dokáže v obou směrech současně přenášet data rychlostí 100 Gb/s. Od jiného výrobce nebylo v tehdejší době takové řešení dostupné. Ke konci roku 2015 se podařilo prodat už přes 80 karet, což odpovídá obratu více než 40 milionů korun. Většina zákazníků pochází ze zahraničí, především ze Spojených států amerických. Více o projektu na videu.

Hodnotící komise soutěže Nejlepší spolupráce roku vyzdvihla hned několik bodů, na jejichž základě byl projekt vybrán mezi vítězné:

  • unikátní řešení toků dat ve vysoké rychlosti
  • vývoj trval deset let a nemá ve světě obdoby
  • projekt čerpal velice málo peněz skrze programy podpory a z veřejných rozpočtů
  • propagace českého IT a značné přispění k posílení českého image v oblasti cyber security
  • procesy monitorování sítí budou v budoucnu zapotřebí

 Absolutním vítězem soutěže se staly Středoevropský technologický institut Vysokého učení technického v Brně (CEITEC), start-up firma AtomTrace a společnost Tescan Brno s projektem Sci-Trace. Jedná se o mimořádně pokročilý laboratorní přístroj, který bez jakékoliv přípravy dokáže během několika vteřin analyzovat libovolné pevné, plynné a kapalné vzorky.

spoluprace-rokuPetr Kaštovský za společnosti Netcope Technologies (druhý zleva) a Jan Kořenek ze sdružení CESNET (třetí zleva) převzali ocenění za druhé místo v soutěži Nejlepší spolupráce roku. Na fotografii jsou s Karlem Kučerou z agentury CzechInvest (zcela vlevo) a Petrem Očkem z Technologické agentury ČR.

 

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci.

Netcope Technologies akceleruje úspěch svých zákazníků skrze vysoce výkonná a nízkolatenční síťová řešení. Tito zákazníci mají jistotu, že dosáhnou nejvyššího možného výkonu u svých síťových zařízení, jako jsou firewally, řešení pro analýzu síťového provozu a další. Tato špičková akcelerační technologie nabízí i nejnižší možné latence, což ocení zejména firmy operující na světových elektronických burzách, protože dosáhnou vyšší úspěšnosti svého vysokofrekvenčního elektronického obchodování. Společnost Netcope Technologies je lídrem v segmentu high-end řešení pro ty nejnáročnější zákazníky. Jako první na světě představila 100Gbps síťovou kartu na bázi FPGA technologie a neustále pokračuje v dalším výzkumu, vývoji a uvádění nových produktů na trh.

Poslední změna: 29.4.2016