CESNET přispěje k LinuxDays 2016 pěti přednáškami

Praha 23. září 2016. Jako každoročně i tentokrát přispěje sdružení CESNET k otevřené konferenci LinuxDays. Už pátý ročník této největší linuxové akce u nás proběhne v sobotu 8. a v neděli 9. října v prostorách Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze-Dejvicích.

CESNET je partnerem konference. Do nedělního přednáškového bloku připraví odborníci sdružení pět vystoupení.

Konference LinuxDays 2016 nabídne devadesát přednášek a workshopů. Spousta zajímavých projektů, například Ubuntu, Debian, Gentoo, Slax, openSUSE nebo vpsFree, se bude prezentovat vlastním stánkem. Vstup na akci je volný.

Podrobný program a další informace o setkání se dozvíte na stránkách konference: www.linuxdays.cz/2016/.

CESNET na LinuxDays 2016 – anotace jednotlivých přednášek

neděle 9. října

10.00 až 10.20
Tomáš Čejka: Monitorování sítě pomocí OpenWR
Prezentace nastíní, jak zkompilovat, nastavit a provozovat modul pro sběr flow dat, který je součástí projektu NEMEA. Cílem přednášky je ukázat, jak monitorovat provoz na síti pomocí routerů s linuxovou distribucí OpenWrt.

12.00 až 12.20
Jan Mach: Mentat – systém pro zpracování informací z bezpečnostních nástrojů
Bezpečnostních nástrojů, které monitorují síťový provoz a detekují útoky na infrastrukturu, služby a uživatele, neustále přibývá. S tím roste i objem dat, které bezpečnostní týmy a správci musí zpracovat, analyzovat a distribuovat. CESNET za účelem zpracování velkého množství dat vyvíjí a provozuje systém Mentat, který postupně dotváří do podoby SIEM systému.

13.30 až 13.50
Michal Halenka: Tinc VPN aneb Jak snadno najít toho pravého
Centralizované VPN jsou jako hra na tichou poštu – spoléháte na dalšího, že vaši zprávu doručí za vás. Připravit svou síť na komunikaci „každý s každým“ ale může být namáhavé a nudné zároveň. Tinc za vás vytvoří a udržuje full-mesh VPN. Dejte svému počítači šanci oslovit rovnou toho pravého.

14.30 až 15.20
Ondřej Caletka: eduroam tajemství zbavený
Všichni chceme Wi-Fi. Nejlépe kvalitní, zdarma a všude dostupné. Skoro nikdo ale nechce do své sítě vpouštět anonymy, za jejichž chování později ponese odpovědnost. Jak z tohoto problému ven? V akademické komunitě po celém světě to řeší eduroam. V přednášce se dozvíte o detailech fungování tohoto systému s přihlédnutím k možnosti uplatnění podobného řešení i za hranicí akademické sféry.

16.00 až 16.20
Michal Halenka: Z shell aneb Jak neříkat počítači věci, které už ví
Trávíte prací v řádce nezanedbatelnou část dne? Otevíráte stejné man stránky pořád dokola? Měli byste se seznámit se Z shellem. Tento o rok modernější bratříček Bourne Again shellu dovedl automatické doplňování na další úroveň. Ne nadarmo Z shell začíná posledním písmenem abecedy. Je to poslední shell, který budete zkoušet.

 

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům sdružení CESNET reprezentuje Českou republiku v mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT a gridových projektech (EGI. eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci.

Poslední změna: 14.11.2017