CESNET a Alcatel-Lucent testovaly 400G přenosový systém

Praha 25. června 2015. Sdružení CESNET a společnost Alcatel-Lucent úspěšně dokončily testování 400gigabitového přenosového systému na síti CESNET, což ukazuje možnosti nových vysokorychlostních a skutečně širokopásmových služeb.

Národní síť CESNET pokrývá všechna velká města v České republice a slouží především pro účely výzkumu, vývoje, vědy či vzdělávání. Připojeny jsou k ní univerzity, vysoké školy a ústavy Akademie věd ČR, řada vědeckých a výzkumných pracovišť, nemocnice, knihovny a mnohé další instituce.

Sdružení CESNET zkoumá technické řešení, jež by umožnilo nabízet služby s vyšší spolehlivostí, rychlostí provozu i objemem přenášených dat na větší vzdálenosti, a to pro zákazníky, kteří speciálně vyžadují přenos velkého množství dat v reálném čase, když trend je rostoucí o cca 30 % ročně.

Při testování byla použita Alcatel-Lucent 400G agilní optická síťová technologie společně s optickými zesilovači Czech Light®, které byly vyvinuty odborníky ve sdružení CESNET. Tím bylo demonstrováno, že optické sítě se vyvíjejí tak, aby uspokojily budoucí požadavky bez potřeby velkých investic do infrastruktury.

Klíčová fakta:

  • Pro tento experiment Alcatel-Lucent použil svůj systém 1830 Photonic Service Switch (PSS) společně s 400G Photonic Service Engine (PSE).
  • 400G PSE – je vyvinut výzkumnou divizí Alcatel-Lucent, Bell Labs – dramaticky zvyšuje výkon dnešních 100G sítí a poskytuje základy pro 400G přenosovou rychlost v budoucnosti a minimalizuje požadavky na prostor a spotřebu.
  • Alcatel-Lucent 400G technologie umožňuje provozovatelům škálovat bez drahého upravování sítě nebo potřeby rozšiřovat její velikost, umožňuje zvýšit hustotu čtyřikrát oproti současným 100G řešením.
  • 400G technologie efektivně umožňuje přenášet datovou kapacitu rovnající se ekvivalentu 88 Blu-ray disků za jedinou vteřinu.
  • Optické zesilovače Czech Light® Amplifier CLA jsou částí rodiny Czech Light®, pokročilých fotonických zařízení, jako jsou např. Czech Light® multikast přepínač CLMS nebo Czech Light® laditelný kompenzátor disperze CLTDC. Tato zařízení, chráněná jedním evropským a třemi americkými patenty, nabízí řadu možností v oblasti plně optického zpracování signálu pro nové aplikace a fotonické služby, a současně šetří energii.

Citace

Jan Radil, výzkumný pracovník sdružení CESNET: „Práce se zařízením 1830 PSS-32 firmy Alcatel-Lucent byla pro mě jako pro výzkumníka skutečnou výzvou. Tento systém má vynikající diagnostiku a dokáže nahradit několik laboratorních měřících přístrojů, což nám usnadňuje život. Dokáže zobrazit nejen bitovou chybovost, ale také konstelační diagram, což je pro datové rychlosti 200 Gb/s velmi obtížný úkol. Je to jediné zařízení na trhu, které dokáže měřit chybovost pro tuto rychlost.”

Martin Lorenc, specialista firmy Alcatel-Lucent: „Byl jsem velmi překvapen tím, jak jsou CESNET zesilovače konfigurovatelné. Díky faktu, že zařízení Czech Light® jsou otevřená, je snadné pro ně napsat specifické aplikace, které nejen že nám dokáží usnadnit naši denní práci, ale také experimentovat, což je velmi důležité a nezbytné ve výzkumných a vzdělávacích sítích.”

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci.

Společnost Alcatel-Lucent je předním specialistou na IP sítě, přístup v ultra širokém pásmu a technologii cloud computingu. Jejím cílem je zvyšovat inovativnost, udržitelnost a dostupnost globální komunikace pro lidi, firmy a vlády po celém světě. Jejím posláním je vynalézat a dodávat důvěryhodné sítě, jež pomáhají zákazníkům rozvíjet jejich hodnoty. Za každým úspěchem stojí síť.  Více informací najdete na webu společnosti Alcatel-Lucent www.alcatel-lucent.com, v nejnovějších příspěvcích na blogu Alcatel-Lucent a na firemním profilu na Twitteru.

Kontakt pro média: Catalina Ochesila, catalina.ochesila@alcatel-lucent.com, +40 749 402538

Poslední změna: 25.6.2015