Čeští odborníci přispějí k unikátnímu transkontinentálnímu představení

Praha 12. srpna 2014.Výjimečný zážitek čeká dnes účastníky slavnostního večera pořádaného jako součást mezinárodní odborné konference APAN 38 v tchajwanském Nantou. Diváci budou moci sledovat unikátní hudebně-taneční představení s názvem Dancing in Space, kterése bude ve skutečnosti odehrávat současně v Praze, Barceloně, Miami a na Tchajwanu, odkud se budou signály všech částí vystoupení vysílat v reálném čase ve formátu HD po vysokorychlostních internetových linkách na jediné plátno. Představení, při kterém budou diváci na druhé straně světa sledovat on-line ucelenou „cyber performance“, jež kombinuje živou hudbu ze dvou různých lokalit a taneční vystoupení z dalších tří míst ve světě, naznačuje, jak by v brzké budoucnosti mohly probíhat transkontinentální kulturní akce.

Přenos hudební složky z Prahy zajišťují po obrazové i zvukové stránce odborníci sdružení CESNET pomocí vlastní technologie 4K Gateway. Připojení hudebníka v Miami i tanečnice v Barceloně bude zajištěno programem Ultragrid, rovněž vyvinutým ve sdružení CESNET.

Hudební část bude zajišťovat trio pro klavír, cello a housle ze sálu Bohuslava Martinů pražské HAMU, k němuž se připojí cellista z New World Symphony v Miami. Tanec odpovídající hudbě předvedou tanečníci v Barceloně a v Nantou na Tchajwanu. Celé synchronizované představení povede prof. Boncheol Goo z Graduate School of Culture Technology na jihokorejské univerzitě KAIST.

Konferenci pořádá organizace APAN, která sdružuje národní sítě pro výzkum a vzdělávání z Asie, Austrálie, Nového Zélandu a východu Spojených států. Akce probíhá od 11. do 15. srpna a účastní se jí specialisté z celého světa. CESNET se zapojí i do dalších odborných částí konference.

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci. Sdružení pracuje i na využití vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak asynchronně formou streamingu.

Poslední změna: 16.8.2014