4K lékařská vizualizace zaujala na Novém Zélandu

Praha 22. dubna 2015. V rámci konference eResearch NZ 2015 (23. až 25. března v novozélandském Queenstownu) představila akademická síť Nového Zélandu REANNZ ve spolupráci s naší národní e-infrastrukturou CESNET přenos chirurgických zákroků v rozlišení 4K. Z Prahy do Queenstownu byl streamován přes globální akademické sítě GÉANT, Internet2 a Southern Cross, které jsou určeny pro vědu, vývoj a vzdělávání.

Na akci v Queenstownu REANNZ nainstaloval zobrazovací stěnu s rozlišením 8K (čtyřnásobek rozlišení 4K), připojil se k 10Gbps síti a z datacentra sdružení CESNET si vyžádal videostream s rozlišením 4K. Přenos probíhal s využitím nástroje UltraGrid (software pro videopřenosy s nízkou latencí a vysokou kvalitou), který vyvíjí CESNET. S účastníky konference eResearch byla v průběhu několika dnů sdílena videa v rozlišení 4K zachycující složité chirurgické zákroky. Tím se potvrdila opakovatelnost, robustnost a škálovatelnost této technologie. CESNET předvedl, že při využití vysokorychlostní sítě lze sdílet živé videopřenosy nebo nahrávky v ultra vysokém rozlišení 4K po celém světě a na vyžádání.

Použitá technologie přináší velké výhody pro mobilní chirurgické služby, vzdělávání lékařů a další oblasti klinické i specializované medicíny. S tím, jak se pořizování i zobrazování videostreamů s rozlišením 4K stává běžnou záležitostí, je tato technologie dosažitelná pro široké spektrum členů REANNZ i uživatelům v lékařské a akademické obci po celém světě.

REANNZ nabízí technologie a zkušenosti, které v praxi rozšiřují možnosti výzkumníků, pedagogických pracovníků i dalších odborníků díky využití vysokorychlostních sítí a videa v ultra vysokém 4K (Quad HD nebo UHDTV).

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci. Sdružení pracuje i na využití vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak asynchronně formou streamingu.

Poslední změna: 22.4.2015