CESNET eNews 7/2023

CESNET propojil Prahu a Memphis pomocí nízkolatenční technologie MVTP

ESNET předvedl svou technologii pro distanční spolupráci na mezinárodním setkání Network Performing Arts Production Workshop (NPAPW), které se konalo 6. – 7. 9. 2023 v Memphisu. V reálném čase byli propojeni hudebníci mezi Prahou a Memphisem ve společném vystoupení. Klavírista Jan Pudlák a zpěvák Lee Andrew Davidson v Praze a trumpetista David Spencer v Memphisu společně zahráli několik jazzových skladeb, například The Nearness of You a Body and Soul. Více zde.

Výpočetní zdroje CESNET slouží k trénování AI modelů

Naše služby jsou využívány napříč různými obory. Aktivními uživateli našich služeb jsou i vědci a studenti Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Výpočetní a datové zdroje používají pro úkoly na poli řečové technologie, rozpoznávání řeči, syntézy řeči nebo zpracování a porozumění obsahu komunikace. Tyto technologie byly využity například pro pilotní výzkumnou fázi projektu titulkování živého vysílání České televize či v projektu audiovizuálního archivu holocaustu. Jak živé titulky fungují si můžete přečíst zde.

Lukáš Šišmiš z CESNET se stal oficiálním členem vývojového týmu Suricat

Náš kolega Lukáš Šišmiš z Oddělení nástrojů pro administraci a bezpečnost přispěl k výraznému vylepšení bezpečnostního open-source nástroje Suricata. Vyvinul důležitou funkci podpory DPDK rozhraní. Na základě svých výsledků se navíc stal oficiálním členem vývojového týmu Suricaty. Gratulujeme! Více informací zde.

Plánované akce

 

Poslední změna: 27.10.2023