CESNET eNews 08/2022

Letošní The Catch začíná již 10. října ve 12.00

Máme pro vás další ročník oblíbené soutěže The Catch. Tentokrát se stanete zaměstnanci společnosti Mysterious Delivery Ltd., která se potýká s problémy v dopravě a při doručování balíků. Čekají na vás různorodé úkoly a překážky, po jejichž úspěšném zdolání můžete získat zajímavé ceny. Začínáme 10. října v pravé poledne. Sledujte nás zde.

Festival bezpečného internetu 2022 se zaměří na digitální gramotnost

V rámci měsíce kybernetické bezpečnosti jsme na 20. 10. ve spolupráci s CZ.NIC připravili konferenci Digitální gramotnost a bezpečnost v on-line prostředí. Sejdeme se v Národní technické knihovně v Praze. Budeme hledat odpovědi na otázky spojené s narůstající důležitostí moderních technologií v našich životech a s bezpečným chováním v kyberprostoru.

Technologie MVTP představena na Performing Arts Production Workshop

Námi vyvinutá technologie MVTP založená na programovatelném hardware propojila v reálném čase hudebníky mezi Tallinem a Prahou ve společném vystoupení. Technologie byla představena na mezinárodním setkání Network Performing Arts Production Workshop v Tallinu. Pro přenos byla použita nová verze zařízení MVTP s kompresí typu JPEG XS se sníženými nároky na kapacitu sítě a přidanou latencí při kompresi a dekompresi přibližně 3 ms. To umožnilo spolu s daným zpožděním šíření signálu v optických sítích zajistit pro hudebníky možnost komunikace odpovídající vzdálenosti přibližně 6 m na společném pódiu.

Ředitel CESNETu předal ceny vítězům vědecké show FameLab

CESNET se stal partnerem soutěže FameLab pořádané Univerzitou Karlovou. 30. 9. 2022 se na finálovém večeru vědecké show představilo jedenáct finalistů z českých univerzit, kteří měli za úkol za pouhé 3 minuty na podiu vysvětlit podstatu svého výzkumného projektu.
Finále bylo napínavé do poslední chvíle. Všech jedenáct finalistů předvedlo neskutečný výkon. Dvě vítězky, vybrané porotou a diváky, Terezie Páníková a Eliška Jandová, získaly od CESNETu finanční dar ve výši 10.000,- Kč na své další výzkumné aktivity. Cenu předal osobně ředitel CESNETu Ing. Jakub Papírník. Gratulujeme a přejeme hodně osobních i pracovních úspěchů.

International Symposium on Grids & Clouds (ISGC) 2023 – výzva k podání abstraktů

Do 31. 10. 2022 můžete zasílat abstrakty na mezinárodní sympozium ISGC 2023.
Sympozium se bude konat 19. – 24. března 2023 v Academia Sinica, Taipei, Taiwan. Jde o jednu z nejvýznamnějších každoročních mezinárodních akcí v Asii, na které se scházejí vědci z celého světa, aby si vyměnili názory, prezentovali výzvy, řešení a otázky budoucího vývoje v oblasti otevřených dat a otevřené vědy.

Save the date!

Poslední změna: 4.10.2022