Vytvořte svůj vlastní druh hudby pomocí výzkumných a vzdělávacích sítí

net:art Projekt pod vedením rakouského národního sdružení pro výzkum a vzdělávání v oblasti komunikační infrastruktury ACOnet využívá sílu audiovizuálních přenosových technologií pro uměleckou činnost. Umělecký směr net:art rozšiřuje hranice tohoto relativně nového paradigmatu a ve Vídni vyprodukoval tři události s názvem „near in the distance“ (blízká vzdálenost).

Umění a pokročilé technologie

Série událostí probíhá od roku 2013 a představuje průběžný experiment s využíváním pokročilých technologií v jevištním umění. Jedním z dlouhodobých cílů produkce je podpořit profesionální znalosti ústředního týmu a vytvořit otevřené prostředí, v němž bude možné sdílet a předávat zkušenosti i know-how

Nejnovější událost net:art | near in the distance 3 se uskutečnila ve spolupráci s mnoha národními i zahraničními partnery a odehrála se 1. června 2017 v kulturním centru Brucknerhaus v Linci. Událost zahrnovala dvě představení. Krátká 30minutová verze se představila na významné evropské vědecké konferenci TNC17, zaměřené na komunikační technologie. Na ni navázalo 80minutové představení pro veřejnost. Akcí se „zúčastnilo“ více než 400 lidí. Obě představení byla živě přenášena obecenstvu čítajícímu 350 hostů z 26 zemí. Fotogalerie nabízí pohled za scénu v Linci, Barceloně, Praze a Římě.

Technologie s nízkou latencí

Podobně jako u předchozí produkce net:art v roce 2015, i nyní bylo prostřednictvím vysoce výkonných datových sítí propojeno několik míst po celé Evropě. Avšak během akce net:art | near in the distance 3 se pro stejné představení používaly dvě odlišné přenosové technologie s nízkou latencí. Jde o technologii LOLA (přenos zvuku a obrazu s nízkou latencí) , která vznikla v roce 2005 v rámci společného úsilí hudební konzervatoře Giuseppe Tartiniho v italském Terstu a italského sdružení pro výzkum a vzdělávání v oblasti komunikačních technologií, GARR. Byl rovněž nasazen software pro přenos obrazu ve vysoké kvalitě a s nízkou latencí, UltraGrid – projekt sdružení CESNET a laboratoře pokročilých síťových technologií SITOLA. Výzvou bylo propojit tyto technologie v rámci jediného představení a zvládnout požadované rozdíly v parametrech systémů. Spolehlivost těchto dvou přenosových technologií ještě více zlepšila mimořádná podpora ze strany obou vývojářských týmů.

Experiment v reálném čase

Dalším významným cílem projektu je zapojit umělce v místech, kde je přístup pouze k výrazně pomalejšímu připojení – nejen kvůli ověření kompatibility, ale také na podporu umělecké činnosti bez ohledu na místo a podmínky. Rozšířením hranic a experimentováním v reálném čase se chce projekt poučit z úspěchů i chyb. V rámci události near in the distance 3 byl uskutečněn pokus propojit dva umělce pomocí běžných technologií. Spojení s bombajským perkusistou selhalo krátce před představením. Ale akustický přenos ve finském Hailuoto fungoval podle plánu. Tato „živá laboratoř“ přináší poučení i pomoc pro spolupráci na dalším vývoji.

Produkce této velikosti vyžaduje pečlivou přípravu. Je nutné stanovit lokality s vhodnou konektivitou a přilákat a zapojit partnery.

Cílem jednotlivých událostí net:art | near in the distance je mnohem víc než pouhé zrychlení přenosu a vyšší šířka pásma. Smyslem je spojovat lidi, navodit blízkost, umožnit umělcům komunikovat spolu navzájem i s publikem, bez ohledu na vzdálenosti, které je dělí. A proměnit umělecká díla v mosty překlenující digitální i kulturní odlišnosti.

Kvalita vaší produkce nás neustále uchvacuje! Jde o vskutku nádherné, poutavé obrazy. Blahopřejeme k úžasnému, zajímavému představení, které mění síťovou komponentu v nový estetický prvek, nikoli v pouhé technologické cvičení. […] jedná se o jednu z nejlepších ukázek tohoto úsilí v praxi, jakou jsem kdy viděl. Bravo!“
– Justin Trieger, ředitel organizace New Media and Distance Learning, New World Symphony, America’s Orchestral Academy (Miami, Florida)

K dispozici jsou videa z představení, podívejte se

Photo credit: © Peter Schober

článek byl publikován v rámci In The Field blog